„Hele, k čemu vlastně používáš dálkoměr, když máš i hodinky?“ Tahle otázka od jednoho golfového kamaráda mě nedávno zastihla poměrně nepřipraveného. Ne že bych si ji sám nikdy nepoložil a mnohokrát dřív nezodpovídal – ale když to člověk slyší nahlas, po nějaké době, najednou znejistí. Fakt ho ještě potřebuju? Neposunula se už doba? Neměl bych se rozhodnout a přestat tahat na hřiště zbytečnosti, které mi předávají informace, které stejně neumím vždy využít?

Hodinky: chytřejší než moje rozhodnutí​

Golfové GPS hodinky dnes umí skoro všechno. Ukážou vzdálenosti na předek, střed i zadní část greenu. Některé zvládnou zobrazit mapu jamky, spočítají skóre, zaznamenají rány, změří tempo švihu, přepnou jamku, když přejdu přes odpaliště, a ještě se u toho tváří, že mi zlepšují handicap. Plus hromady dalších funkcí dnešní doby ze všech oblastí aktivního života a propojení s mobilem.

Já ale dlouhodobě používám základní Garmin S12. Na 19.jamce na ně najdete i mou dřívější recenzi. Je to základní model golfových hodinek, cíleně bez jakýchkoli notifikací z mobilu, které mě osobně ruší. Mají dlouhou výdrž baterky, skvělou čitelnost na slunci díky monochromatickému displeji a základní funkce – vzdálenosti ke greenu a překážkám, které mi pro hrubou orientaci naprosto postačují. A samozřejmě... mapy a vzdálenosti všech běžných hřišť mám v hodinkách předem nahrané. Ale to už je dneska naprostý standard.

Uznávám, občas mě přepadne touha po pokročilejších modelech – třeba Garmin S62, teď už i S70. Zkušenosti jsem měl i s iWatch od nakousnutého jablka. Obecně hodinky jsou zpravidla skvělé. Krásné. Praktické. Funkční. Barevné. A třeba ty Garminy (nejenom) zobrazují naprosto roztomilé stromečky. :) A přesto, po několika zkušenostech, kdy jsem si je půjčil… občas je to jako koukat na Google Maps/Mapy Seznam, když se ztratím v lese - ano, nehraju bohužel jen po fervejích. Vím, že jsem někde u šipky, ale stejně netuším, kam jít a jak hrát. A pak, přiznávám, ta cena... prostě vždycky najdu jiný lepší zážitek, za co ty peníze utratit. Třeba fýčka, nebo golfový víkend s rodinou. Ale jo, tuším, že jednou podlehnu...

Dálkoměr: co oko vidí, laser změří​

Dálkoměr je pro mě oproti hodinkám stará škola. A jistota. Mám myslím už třetí za svou golfovou kariéru. Vezmu do ruky, zamířím na vlajku a… cvak. 147 metrů. Ne na střed greenu. Ne nějaký algoritmický odhad. Na vlajku, co tam opravdu stojí. Nebo na bunkr. Nebo na toho pomalu hrajícího pána ve žluté kšiltovce.

Výsledek? Mám v ruce konkrétní číslo. Ne odhad, ne střed, ale cíl. A to někdy rozhoduje o výběru hole i o psychickém klidu před ranou. Navíc – dálkoměr nečeká, až se hodinky „chytí na družice“ - i když, to už taky v dnešní době zpravidla problém není, možná snad jen na malých hřištích někdy někde... A nebo nejsou aktuální mapy. Tu přibyl bunker, tu zase zmizel... Je to okamžité, přímé, čisté a to co tam teď skutečně je nebo není.

Pokud o dálkoměru uvažujete, rozhodně doporučuji, aby měl stabilizaci obrazu. Naštěstí myslím, že dnes už většina dálkoměrů ji má. Ale bez ní – skoro peklo. Ten rozdíl v pohodlí a rychlosti zaměření je neporovnatelný. A další skvělá funkce: schopnost „chytit“ vlajku. Projeví se to třeba optickým zvýrazněním nebo jemnou vibrací. Pomáhá to hodně. Potřebuji vědět, že jsem zaměřil vlajku, ne strom těsně za greenem...

Ne, dálkoměr nemusí zdržovat​

Občas slýchám: „Dálkoměr je fajn, ale nezdržuje to hru?“ Jasně, pokud ho lovím ze dna bagu, pak se dlouze rozhlížím a snažím se zaměřit každý strom v dohledu... pak asi jo. Ale dá se to i jinak. Moje tipy, jak dálkoměr používám efektivně - nebo se o to alespoň snažím:
  • Přemýšlím, resp. připravuji si přibližnou ránu už cestou – využívám čas, kdy stejně nemohu hrát.
  • Zaměřuju před přístupem s holí k míčku, ne až když k němu dojdu, pak se vrátím k bagu a stojím.
  • Mám dálkoměr po ruce (v držáku na bagu), před každou hrou ho připevním tak, aby byl co nejdříve v pohotovosti - a ne v kapse dole v bagu.
  • Zaměřuju jen to, co opravdu potřebuju – vlajku, překážku, konkrétní cíl.
  • Netrvám na přesnosti na centimetry – jde o orientaci, ne geodézii.
Když se tohle stane návykem, jsem přesvědčen o tom, že dálkoměr nejenže nezdržuje – naopak zrychluje moje rozhodování. A to ocení i spoluhráči.

Kde hodinky nestačí​

Ať je technologie v hodinkách sebelepší, některé situace řeší dálkoměr jednoduše líp – a někdy je dokonce jedinou možností.

Typické příklady z hřiště, kdy nedám na dálkoměr osobně dopustit:
  • Změření flajtu před sebou – Stojím na týčku a váhám – jít do toho, nebo ještě čekat? Hodinky mi nic neřeknou, ale dálkoměr ano. Zamířím na zadní bag hráče přede mnou a vidím třeba: 228 metrů. Takže vím: na driver to ještě není, trefit bych je při povedené ráně mohl, ale s dlouhým železem klidně můžu už hrát. Nebo naopak, když chci driverem hrát – tak je čas se ještě napít a nechat hrát třeba spoluhráče ve flajtu "i mimo pořadí" s ohledem na ready golf, který bude hrát kratší ránu.
  • Přesné zaměření překážky nebo stromu – Na mapě hodinek je nějaká zelená čára a ikona stromu. Jenže ten strom je jinde, má větve do půlky ferveje a já nevím, jestli ho přehraju, nebo trefím. Dálkoměr míří přesně: 143 metrů na kmen, 130 na začátek větví. Díky za info.
  • Real-time kontrola polohy vlajky – Hodinky mi ukazují začátek/střed/konec greenu, nebo možná i ručně zvolenou pozici, ale jak vím, že tam fakt je? Dálkoměr mi dá reálnou vzdálenost přímo na vlajku, i kdyby byla schovaná za bunkrem. S jistotou vím, že mám 132 metrů, ne 146. A hned vím, že osmička je lepší volba než sedmička.
  • Trénink odhadu – Používám ho i na cvičení odhadu. Aby mi fungovalo oko. Když je čas a čekáme na hru, protože před námi se to seká, zkouším si občas říkat, kolik metrů mám k cíli – a pak to ověřuji dálkoměrem. Trénují si tím cíleně prostorovou orientaci. Velmi se mi to pak hodí na pro mě nenachozených hřištích. A ve výsledku mi to pomáhá, když hodinky ukazují špatné číslo, že to prostě opticky nesedí a nespoléhám se úplně slepě na ně.
  • Cvičná jamka, neoficiální hřiště, neaktualizované změny – Bez nahraných map, aktualizovaných podkladů hodinky mlčí nebo ukazují i jamky, které už dávno nejsou, nebo jsou už pár let jinak. Jen jaksi na tu aktualizaci mapových podkladů všude ještě nedošlo... dálkoměr stále funguje stejně spolehlivě jako kdekoli jinde.

Kombinace obojího: přehled a přesnost​

Moje odpověď na úvodní otázku tedy zní: Hodinky mi dávají přehled. Dálkoměr mi dává jistotu. A když se to sejde, mám všechno, co potřebuji – v ruce i na zápěstí. Pro hřiště, které znám, a pro rychlé proběhnutí... i mé základní hodinky mi stačí. Ale když si chci hru užít, tak dálkoměr je pro mě spolehlivější. A to přesto, že hodinky jsou a určitě budou krásným a funkčním technickým doplňkem, čím dál tím více užitečnějším i na golfu. Pokrok nezastavíš.

A pokud bych si musel vybrat jen jedno? Možná bych vzal dálkoměr. Ne proto, že je lepší. Ale protože mě nutí dívat se. Zaměřit. Přemýšlet. Víc být tam, ve hře. A to je pocit, který mi žádná obrazovka nenahradí. A pořád - dálkoměr je jen trošku šikovnější oko. Jsem tam ještě více já. A v neposlední řadě, dálkoměr se nemusí tak často nabíjet jako hodinky. Vydrží mi funkční zpravidla celou sezónu bez výměny baterky.

Co dle mého hodinky / dálkoměr golfově zvládají lépe​

Hodinky jsou pro mě lepší v
  • Orientační vzdálenost ke grýnu
  • Zobrazení celé jamky a kontextu
  • Automatické přepínání jamek...
Dálkoměr je pro mě lepší v
  • Ověření přesná vzdálenost na vlajku z libovolného úhlu
  • Vzdálenost na konkrétní strom, osobu, objekt
  • Měření vzdálenosti flajtu před sebou
  • Zaměření přesný cíl při tréninku odhadu...

A i když nakonec dle skórky selhalo všechno, protože pořád to hrají moje hlava a moje ruce...​

...tak stejně jdu na hřiště znovu, vezmu si svoji oblíbenou osmičku železo a pár jejích kamarádek do bagu a jdu to příště zkusit znovu. Protože tak to vždycky dělám. Golf je krásný. A vždy doufám, že mi ten míček odpustí, že musí hrát zrovna se mnou... :)

PS: Článek jsem dal do kupy jako osobní doporučení a sbírku svých zkušeností s používání obou zařízení vedle sebe. Něco jsem kamarádovi z úvodu článku zodpověděl rovnou na místě, na něco jsme si bohužel vzpomněl až dodatečně. Ale třeba se tento úhel pohledu bude hodit i dalším. Ambice článku nejsou v důsledném popisu všech funkcí dálkoměrů a všech v hodinkách, ale spíše v obecném přehledu toho obecného. Budu rád všem dalším za případné doplnění v diskusi.