- Jméno
- Jiří
- Přijmení
- Mareček
- Klub
- Golf Hostivař
- HI (HCP)
- 50,1
30. 10. 2017 - Hrdinské příběhy jsou součástí popkultury už od dávných dob, kdysi to byl Herakles, pak třeba Luke Skywalker. Jeden takový hrdinský příběh se minulý týden odehrál také ve světě golfu, ne však na výsluní špičkových turnajů. Hrdinové tohoto příběhu jsou navíc hned dva. Prvním je šestnáctiletá středoškolačka Emily Nash, která v americkém Massachusetts vyhrála turnaj juniorů. Juniorů, nikoliv juniorek! O tři rány porazila zbytek chlapeckého startovního pole, když nasázela 75 ran. Pak ale přišel ředitel turnaje s tím, že Emily nemůže být podle pravidel vyhlášena jako vítězka, ani mít nárok na odměnu, protože je dívka. Tvrdil přitom, že hráčku i jejího trenéra o tom dopředu informoval. Možná se ptáte, proč vůbec Emily do turnaje nastoupila? Její střední škola totiž nemá dívčí golfový tým, jen chlapecký, tak jí nezbylo než hrát s ním.
Druhým hrdinou tohoto příběhu je Nico Ciolino, kluk, který skončil na druhém místě, ale nakonec kvůli pravidlům dostal do ruky trofej i odměnu. Když zjistil, jak se věci mají, sám prohlásil, že je to nespravedlnost a při slavnostním ceremoniálu gentlemansky nabídl svou trofej Emily. Ta ji ovšem, ctíc pravidla, odmítla. Jestli má golf nějakou tradici, kterou stojí za to udržovat, rozhodně to nejsou ani límečky, ani luxusní striktně pánské kluby, ani zákaz šortek na turnajích. Jsou to zásady fair-play, velkorysosti a cti, které tito mladí golfisté ukázali. Bylo by fajn je vidět na hřištích, i těch amatérských, častěji. Golf je totiž hra, která dokáže naši velkorysost a vychování otestovat až na samé hranice.
Mimochodem minulý týden byla k věčnému tématu pomalé hry na turnajích přidána nová kapitola. Evropská tůra vyzkouší turnaj, při kterém budou hráči doslova na stopkách. První ve flajtu bude mít na ránu 50 vteřin, další dva pak 40. Překročíte limit a šup, přiletí vám trestná rána. Zrychlení hry a tím i zkrácení turnaje pak především zvyšuje jeho atraktivitu pro televizní stanice a tím také pro pořadatele. Z představy, že by něco takového mohlo fungovat všude, ale mnozí profíci nadšení nejsou. A co vy? Šoupli byste všechny profi hráče na stopky? Tak zase v pondělí na viděnou.
Přílohy
Upraveno moderátorem: