To je samozřejmě v obecné rovině a v ideálním světě pravda. Golf má ale svá specifika a např. lyžování je má hodně podobná. Zatímco řada jiných sportů se dá provozovat také bez konkrétního jasně specifikovaného sportoviště (běh, běh na lyžích, cyklistika, do jisté míry třeba i fotbal nebo volejbal), tak na golf nebo lyže potřebuješ upravenou plochu - areál k tomu určený. A zatímco (řekl bych většina) areálů pro ostatní sporty je vlastněna státními institucemi (fotbalová hřiště, hokejové haly, atletické ovály,...), kde lze o vyrovnané ekonomice provozu hovořit asi stěží, tak lyžařské a golfové areály jsou až na výjimky soukromé. A tak je složité mluvit o férovém podnikatelském prostředí, kde jedni si na provoz vydělat musí, zatímco druzí nikoliv.
Zároveň je ale potřeba si uvědomit, že řada (a opět bych řekl většina) golfových areálů nevznikla jako promyšlený podnikatelský záměr, ale jako:
1. Koníček konkrétního nadšence, který prostě měl pozemky a řekl si že na nich by bylo hezké hřiště
2. Ve své době moderní investice do zcela nepromyšlené aktivity
3. Šance vytřískat nějaké dotace, případně vyčistit peníze
A zde opět žádná dlouhodobá ekonomika provozu neplatí.
V neposlední řadě je dobré si uvědomit ty náklady na provoz a výstavbu, které zmiňuješ v kontextu ceny greenfee. Podrobněji jsem to popsal v
tomto článku. Z této velmi primitivní kalkulace je jasné, že u malých 9ek by mělo fee stát kolem 1000 Kč minimálně, u velkých luxusních resortů bychom měli být někde kolem 3-5000 Kč za hru. Zaplatil by to někdo?