Teď se mi několikrát při turnaji stalo (naposledy v So a Ne při federačním turnaji v CL), že spoluhráči nevěděli jak dropovat „free drop” od nepohyblivé závady (v CL konkrétně úleva od stromků s podpěrou).
Evidentně ta „pravidlová osvěta” není dostatečná. Je zajímavé, že ve všech případech chtěli dropovat na dvě hole do strany od pozice míčku.
Nicméně - nenašel jsem v pravidlech (nebo to přehlédl), že nehratelný míč je nutno ohlásit.
Pokud tedy hráč nic neohlásí a dropne si na „dvě hole do strany”, tak vlastně dropuje nehratelný míč a má tím pádem „jednu trestnou”. Nelze to tedy v takovém případě považovat za hru z nesprávného místa.
Pokud, ale ohlásí „free drop” a dropne si nesprávně „na dvě hole” a míč odehraje, tak jde o hru z nesprávného místa se všemi pravidlovými důsledky.
Je to tak správně?
Zatím nikdo
@Mirek_62 neodpověděl, tak to tedy zkusím já. Dotazy mají 2 části.
První:
Ochrana mladých stromků je řešena v definici Oblasti se zákazem hry v Pravidlech golfu a Místními pravidly daného hřiště. Většinou je v MP takové místo nazváno Oblastí se zákazem hry (součást Abnormálního stavu hřiště) nebo Nepohyblivou závadou (jedna z podmínek Abnormálního stavu hřiště) – např. v České Lípě.
Hráč musí využít beztrestnou úlevu podle pravidla 16.1f (a postupovat jako v poli podle pravidla 16.1b – nebavme se zde o možnosti překážení o stromku s podporou v trestné oblasti, kde postup je podle prav. 17.1e).
Hráč tedy při braní úlevy najde nejbližší místo úplné úlevy, které je referenčním bodem, od něhož vyznačí oblast úlevy o velikosti jedné délky hole, ne blíž k jamce, a poskytující úplnou úlevu od překážení, v poli. A do ní spouští míč.
Jestliže přitom hráč vyznačuje oblast úlevy o velikosti dvou holí, postupuje nesprávně a může se dopustit hry z nesprávného místa se všemi důsledky (všeobecný trest a případná DQ ve hře na rány) podle pravidla 14.7.
Může se stát, že oblast úlevy sice vyměří „na 2 hole“, ale spustí míč do té její části, která odpovídá velikosti o délce jedné hole – pak má zčásti nesprávný postup, ale protože nezahraje z nesprávného místa, trestu se vyhne.
Nebo může hráč postupovat podle pravidla 19 Nehratelný míč (s jednou trestnou ránou spustit míč do oblasti úlevy o velkosti dvou délek holí
od nejbližšího místa úplné úlevy od polohy míče).
Hrát "nehratelný míč" při úlevě od stromku s podporou je ojedinělý jev, snad jen když je kolem mladého stromku pořádný džihád a bylo by lepší vzít možnost na spojnici nebo z původního místa, než na 2 hole. Takže v naprosté většine případů půjde o nesprávný postup při beztrestné úlevě.
Druhá:
Hráč v tomto případě není nijak povinen hlásit, jak postupuje. Podle pravidla 1.3b sám zodpovídá za svůj postup a uplatňování pravidel na sebe. Zápis výsledků do výsledkového lístku zapisovatelem při hře na rány pak řeší pravidlo 3.3b(1). (Uznáte ale, že je vždy lepší, když hráč svůj postup oznámí nebo okomentuje.)
Z praxe - hráči ve většině případů vědí, že od mladých stromků s podporou nebo do určité výšky či označených barevnou stužkou je nějaká beztrestná úleva. Jejich občasný nesprávný postup je způsoben neznalostí konkrétních pravidel, neochotou podívat se do místních pravidel (zpravidla na skórkartě) či banálním přístupem k řešení situace (vždyť „o nic nejde“). A co s tím dělat? Osvěta, osvěta, osvěta v rámci klubu. A na turnaji nahlásit rozhodčímu nebo jinému členu soutěžního výboru. Udělený trest si hráč bude dlouho pamatovat (a bohužel taky toho, kdo na to upozornil) a příště už to provede správně.