...
A k těm statistikám - v Ryder Cupu (a nedíval jsem se do statistik, je to jen dojem) ty statistiky zase tak moc neplatí - za posledních x let byli evropani papírově skoro vždy outsideři (ano, ne tak velcí outsideři jako mezinárodní tým), ale prostě měli méně hráčů ve světovém top10, méně hráčů v top20, méně vítězů na PGA/ET, přesto mají více výher.
Já bych si dovolil reagovat, protože jsem sem přitáhl.
"Papírová" výkonnost samozřejmě není všechno, mírně nižší výkonnost se dá kompenzovat bojovností nebo "týmovým duchem", ale jen do určité míry. Evropa s USA je ve výkonnosti srovnatelná a USA nejen, že nedominují, ale v určitých obdobích byly (a zase asi budou) i výkonnostně slabší, než Evropa, alespoň co se týká pozic na úplné špici žebříčku. Výher v RC má Evropa skutečně víc, ale je to poměr 11:8, což je v "toleranci" statistických odchylek - když si budeš házet mincí, taky nebudeš mít z dvaceti pokusů poměr panna : orel přesně 10:10.
Srovnání USA versus zbytek světa (bez Evropy) je ale úplně o něčem jiném. Tam je ten "papírový" rozdíl o jednu až dvě třídy a to už se prostě těmi "měkkými faktory" vykompenzovat nedá. Taky je poměr vítězství 11:1 pro USA, plus jedna remíza, po které pohár zůstal v USA, takže vlastně 12:1.
Rozhodující je to, že ten rozdíl ve výkonnosti EU x USA není dlouhodobě nijak dramatický, není to zdaleka ani dvojnásobek, natož čtyř nebo pětinásobek (papírový součet pozic hráčů USA na žebříčku je pod 150, součet hráčů zbytku světa je skoro 500). Nejhorší hráč USA byl 22. Fowler, nejlepší hráč zbytku světa 18. Scot a nejhorší 64. C.T.Pann (jestli jsem někoho nepřehlédl) . To je podobné, jako by proti sobě hrála družstva složená na jedné straně z hráčů s HCP 0-9 a na druhé straně 10 - 20.
Bodování na turnajích a sestavování žebříčku je poměrně složité, ale velmi zjednodušeně se dá říct, že se boduje na každém turnaji, který je do žebříčku započítáván. Příděl bodů v daném turnaji pak odpovídá "síle startovního pole", tzn. čím kvalitnější (výš na žebříčku) hráči se účastní, tím víc bodů se dá vyhrát - takže ne, stejné body za turnaj v USA a Evropě nedostaneš. Podrobněji např zde http://www.golfee.cz/co-se-sustlo/v-golfu-ve-svete/komentar-ma-svetovy-golfovy-zebricek-svou-logiku/
Závěr z toho je ten, že ti nejlepší hrají PGA, pak evropskou tůru a pak následují tůry ve zbytku světa. Jak moc ztrácí body hráči jen tím, že nehrají PGA, ale "odlehlejší" tůru (které i přesto může být kvalitní), to by bylo na delší debatu bez jasného závěru, ten bodovací systém by právě tohle měl z velké části kompenzovat.