Není to tak dávno, co jsme psali první dojmy ze stále nejnašlapanějších golfových hodinek od Garminu,
modelu Approach S60. A už zde máme další zajímavý kousek. Konkrétně jde o nejnovější multisportovní model Garmin Vívoactiv 3 Optic Grey PVD (thanks to
@doktordee ).
Možná někoho napadne, proč zde otravujeme s multisportovní řadou Vivo. Máme přeci svou řadu hodinek Approach, které umí golf mnohem lépe a některé jsou multisportovní též. Jenže staré pravdy jsou již dnes minulostí. Multisportovní Vivoactive 3 umí dnes golf lépe, než leckteré starší modely řady Approach. Naopak mají sensor tepu, NFC chip (Garmin Pay) a vypadají dokonce lépe, než nejlepší Approach S60 (premium verzi dávám stranou). Ale hezky popořadě. Pojďme se podívat jak nová Viva vypadají, co umí a jaké jsou reálně rozdíly mezi Vivoactive 3 a Approach S60, se kterými je poměrně srovnávám (k mému osobnímu překvapení).
Poznámka: základní funkce jako zobrazení vzdálenosti na začátek, střed a konec greenu nebo Garmin Connect golf aplikaci záměrně vynechávám. Pokud to někoho zajímá, doporučuji přečíst
článek o S60.
Rozbalujeme
Je to poměrně zarážející, ale krabička Vivo3 je kvalitnějši než dražší golfový top model S60. Má hezké víčko i vnitřek.
Uvnitř nalezneme hodinky, malý návod a nabíjecí kabel (shodný s ostatními novými Garminy).
Zobrazit přílohu 3295
Pokud položíme hodinky vedle sebe, všimneme si na první pohled, že jsou Vivo3 (dole) malinko menší, nicméně působí mnohem lépe než Approach S60 z něhož plast křičí na míle daleko. Pravda, porovnáváme dražší verzi PVD s obyčejnými S60. Ale i tak je to trochu smutný pohled majitele S60.
Spodní část prozrazuje, že Vivo3 mají optický snímač tepu (to samo o sobě je pro mnoho lidí dealmaker). To vše při nižší výšce hodinek a srovnatelné váze.
Zobrazit přílohu 3296
A takto vypadají zapnuté...
Zobrazit přílohu 3298
Golfové funkce
Jestli Garmin Vivoactive překvapil v oblasti fyzické exekuce a vzhledu, nemalé překvapení nastává i při zběžné kontrole golfové výbavy. Základní ovládání hodinek je prakticky shodné s S60, rozdíl je v menším počtu fyzických tlačítek (nechybí). Menu je prakticky identické, pouze některé grafické efekty doznaly změn (spíše k horšímu, ale nic zásadního).
Otravné stahování hřišť do mobilu, ze kterého si teprve hodinky tahají data zůstalo zachováno (pozn. poslední hřiště zůstává v hodinkách). Vše ostatní je oproti Vivoactive 2 zcela jiné. Po výběru hřiště hráč vidí obrazovku téměř shodnou s S60. Jde o vzdálenost na začátek, střed a konec greenu příslušné jamky. Pouze místo mapky celé jamky je k dispozici "pouze" mapka greenu.
Zobrazit přílohu 3297
Swipe doleva zobrazí watch face (případně widgety), ťuknutí na green zobrazí detail greenu s možností změny pin pozice na několik předdefinovaných poloh. Změna probíha swipy nahoru a dolů, cože je poměrně krkolomné u plně dotykového displaye (pravděpodobně funkce přenesena z nedotykových Approach modelů. S60 umožňuje umístění dotykem kamkoliv na green). I tak pokládám provedení této funkce za poměrně exklusivní.
Zobrazit přílohu 3299
Mimo změny pin pozice je zde k dispozici ukazatel směru ke greenu (hrajete v překážce a nevíte přesmě směr na vlajku). Jedná se o funkci ještě do nedávna přítomnou pouze v nejvyšších modelech řady Approach. Provedení identické s S60.
Zobrazit přílohu 3300
Dále zde máme obrazovky s Layupy a doglegy, a hlavně schematický plánek jamky s umístěním překážek. Uživatel má možnost zjistit vzdálenost na zčátek a konec překážky (bunker, voda...). Tuto funkci S60 nemá. Má přeci plnohodnotnou mapku celé jamky. Svízel je v tom, že mapka S60 neumožňuje letmý pohled na údaj začatek a konec vody. Musíte si vše ručně "změřit". Mapka S60 samozřejmě nabízí mnohem více informací, ukazuje polohu hráče... ale jistá praktičnost schematickému zobrazení Vivo3 nelze upřít.
Zobrazit přílohu 3301
Ukázka zobrazení layupů a doglegu.
Zobrazit přílohu 3302
Z hlediska score karty má hráč možnost sledovat počet ran, případně zapnout i počet puttů, zásahu fairways nebo počítání stableford bodů a to vše pro dva hráče. Krokoměr, délka hracího kola je již standard. Trestné rány, bunkery atp. tradičně u všech Garminů zcela chybí. Stejně jako u Approach modeů, ani zde již není možné měřit délku rány manuálně.
Zobrazit přílohu 3303
Zobrazit přílohu 3304
Pokud člověk nechce vidět mapku greenu nebo preferuje větší číslice vzdálenosti je zde možnost základní údaje zvětšit.
Zobrazit přílohu 3305
Srovnání funkcí side by side
Jak si stojí nové Garmin Vivoactive vedle starších modelů nebo Approach S60 zachycuje nejlépe následující tabulka:
Zobrazit přílohu 3308
Závěr
Vivoactive hodinky byly dříve popelkou v rámci golfových hodinek. Jejich přednost byla možnost aplikací, více sportů, dotykový display. Postupně se ale situace radikálně změnila, a současné Vivo3 lze označit za špičkové golfové hodinky. Umí vše, co ostatní Approach modely včetně automatického měření ran autoshot. Navíc mají snímač tepu, NFC chip a vypadají mnohem lépe než základní verze (non Premium) nejvyššího golfového modelu Approach S60, který je navíc dražší (100 USD). Pokud člověk oželí trochu komfortu díky nahrávání hřišť přes mobil, detailní mapku každé jamky a plays like distance (přepočet vzdálenosti greenu v závislosti na převýšení, které je beztak zakázané na turnajích), naopak ocení sensor srdečního tepu (běháte), pak asi není co řešit.
Politice Garminu příliš nerozumím. Kdyby vyšly oboje hodinky současně, tak upřímně nevím, pro které bych se rozhodl (a to nejsem "běhací typ"). Vivoactive 3 mají příjemně menší ciferník než S60 a ve verzi PDV vypadají skvěle. Pro všechny ostatní je to tedy dobrá zpráva - je z čeho vybírat.
Rada na závěr: Pokud by někdo kupoval Vivoactive 3, určitě koukněte na verzi PVD. Rozdíl v ceně pár set korun stojí za provedení a vzhled výrazně dražších Fenixů.
Pozn.: podivný čtvereček na většině obrazovek je pravděpodobně softwarová chyba.